top of page

/egészség

Cikkek, írások az egészséges életmód témakörében.
Az oldalon található cikkek egy része nem saját publikáció, ezek forrásmegjelöléssel szerepelnek az oldalon.

    A masszázsról

A masszázs sokak számára luxus, pedig ez az egyik "legkézenfekvőbb" és legősibb módszer a testi és lelki panaszok orvoslására. Hazánkban egyre népszerűbbek a különféle masszázs-szolgáltatások, a hétköznapi nevén thai masszázsnak nevezett technika még mindig különlegesnek számít, ráadásul téveszmék is övezik. Hallatán sokan erotikus szolgáltatásra asszociálnak, pedig a pontos nevén tradicionális orvosi thai masszázsnak semmi köze nincs a szexiparhoz.

 

A thai masszázs egy távol-keleti, több ezer éves hagyományokon alapuló masszázsfajta, amely szintén Indiából ered. A páli iratok szerint Buddha kortársa volt a király személyes orvosa. A gyógyító ásványokat, gyógynövényeket és különleges technikákat alkalmazott, beleértve a masszázst is. A technika szájról szájra terjedt évszázadokon át, majd pálmalevéliratokon őrizték. A történelem során ezeket elpusztították, de a 19. században egy thaiföldi buddhista templom, a Wat Po falába vésették. Ennek köszönhetően örökre fennmaradtak az energia vonalak ábrái. A 20. században összeállították akkori orvoslás tudásanyagát, az energia vonalakat és pontokat, a gyógyszerkönyvet és a masszázst.

 

A thai masszázst 1997 óta hivatalosan elismerik és támogatják Thaiföldön, ennek következtében világszerte elérhetővé teszik alkalmazását. A thai masszázs során a masszőr „ringó” mozdulatokkal végigmegy az energiavonalakon, és a vendég tolerancia szintjének megfelelően nyújtómozdulatokkal kiropogtatásokat hajt végre. Ezzel biztosítja a szabad energiaáramlást, a fájdalmak és merevségek oldását, valamint egy rugalmas, hajlékony állapot kialakulását. A test meghatározott pontjaira irányuló masszázs elősegíti a teljes relaxációt. Az energiavonalakra irányuló masszázs következtében javul a vérkeringés és a nyirokkeringés, ami elősegíti a szervezet méregtelenítését. Serkenti a vegetatív idegrendszer és a belső szervek működését, és egyensúlyba hozza a test energiarendszerét. A nyújtások, “kihúzások” oldják az izmok és az ízületek merevségét, így könnyebben mozgunk a kezelés után. A tradicionális thai masszázs a földre elhelyezett tataminon, és a vendég számára biztosított kényelmes öltözetben történik.

 

Az európai masszázstól eltérően a teraputa nem csak kezét, de alkarját, lábát, térdét is használja, és ami ezen kívül igazán jellegzetessé teszi még a thai masszázs "koreográfiáját", az a különböző testrészek nyújtása és feszítése. A masszőr kilazítja, megnyújtja az izmokat, és kihúzza, "megropogtatja" az ízületeket. A masszázs sokszor komoly fizikai bravúrnak tűnő mozdulatokat igényel: például a hát megdolgozásakor a masszőr a kliens alá kuporodva tartja meg és nyújtja ki annak egész testét.

 

  • A thai ún. száraz masszázs: a kliens könnyű és laza pamutruhát visel, melyből csak karjai és lábfeje látszanak ki, a masszázst pedig a ruhán keresztül kapja.

  • Létezik olajos, "europaizált" változata is, mely gyakorlatilag megegyezik a tradicionális thai-jal, ámde a csúszós bőr miatt bizonyos elemek (az ízületek "ropogtatása") kimaradnak belőle. Az olajok gyógyító, lazító hatása akkor érvényesül igazán, ha masszázst követően pár óráig nem zuhanyozunk le. A masszázst földre helyezett matracon végzik, és egy-két órás időtartama alatt a terapeuta az egész testet átmasszírozza.

  • Az aromaolajos thai masszázs a test energiapályáira összpontosító tradicionális thai masszázst és az illóolajok jótékonyságát kombinálja. A masszőr speciális thai masszázs mozdulatokkal és bőséges olajjal felszabadítja a test energiáit, és helyreállítja a szervezet harmóniáját. Az illóolajok növényekből kivont természetes anyagai különböző élettani hatással bírnak testre és a lélekre egyaránt. Beszélhetünk vaníliás-szegfűszeges nyugtató és stressz oldó, fahéjas-citromos immunerősítő, eukaliptuszos-fenyős élénkítő, szantálfás-borsmentás harmonizáló vagy teafás-levendulás regeneráló olajokról. Az aromaolajos masszázs terápiás hatását az illóolajok által kibocsátott rezgések is elősegítik. A kellemes illatú illóolajok hatékonysága a kezelés után rögtön tapasztalható, és érdemes a kezelést követően is néhány órán át bőrünkön hagyni. Az európaiak számára nagyon kedvelt masszázs ruha nélkül, a test takarásával történik.

  • A thai masszázs kiegészíthető ún. herbal-kezeléssel is: a pamutlabdába kötött, nyugtató hatású gyógynövényeket (pl. cickafarkfű, menta, citrom, kakukkfű) átgőzölik, és a meridiánpontokra nyomva viszik be a bőrbe.

  • A talpmasszázs a talp és a lábfej krémes vagy aromaolajos masszírozását jelenti. Simító és dörzsölő mozdulatokkal, valamit a talp reflexzónáinak stimulálásával erősíti a szervezet természetes öngyógyító erőit. Egy terület fájdalma azt jelenti, hogy a hozzátartozó belső szervben funkciózavar, a thai masszázs filozófiája szerint energiazavar áll fenn. A reflexzónákra gyakorolt masszázs felszabadítja a testben végigfutó életenergiát, amelynek hatására a szervezet öngyógyító energiái a test bármely részében fellépő fájdalmat vagy betegséget meggyógyítják. Ezen kívül a masszázsnak feszültségoldó, valamit a szervezetre gyakorolt regeneráló és harmonizáló hatása van. A kívánt hatást tovább fokozzák a csodás illatú és hatású aromaolajok.

  •  A thai lábmasszázs a talp, a lábfej, a lábszár és a térd thai aromaolajos masszírozását, valamint a talpon található reflexpontok pálcikás nyomását foglalja magában. A kinai eredetű reflexológia lényege, hogy a talpon az emberi test minden része megfeleltethető egy pontnak. A masszírozás ingerületeket küld a test különböző szervei, mirigyei felé. Egy reflexpont vagy terület fájdalma azt jelenti, hogy a hozzátartozó belső szervben funkciózavar, a thai masszázs filozófiája szerint energiazavar áll fenn. A reflexpontokra gyakorolt nyomás felszabadítja a testben végigfutó életenergiát, amelynek hatására a szervezet öngyógyító energiái a test bármely részében fellépő fájdalmat vagy betegséget meggyógyítják. Ezen kívül a masszázsnak feszültségoldó, valamit a szervezetre gyakorolt regeneráló és harmonizáló hatása van. A kívánt hatást tovább fokozzák a csodás illatú és hatású aromaolajok és a lábmasszázst követő vállmasszázs.

 

Pozitív hatások A thai masszázst leginkább ahhoz az élményhez lehetne hasonlítani, mintha egyszerre végeznénk jógagyakorlatokat fizikai erő kifejtése nélkül - "passzív jógának" is nevezik - és részesülnénk akupresszúrás és reflexológiai kezelésben. A hatás egyszerre nyugtató és serkentő. Masszázs után ruganyosnak érezzük magunkat, könnyebben mozgunk, és megszűnik izmaink merevsége. A feszültségoldó hatás nem csak a testre, de a lélekre is vonatkozik: pihentet, relaxál; ehhez azonban a körülményeknek is teljes mértékben az ellazulást kell szolgálniuk

Az ideális helyiség csendes, félhomályos és kellemes hőmérsékletű. Emellett az is fontos, hogy magunkban is megteremtsük az önmagunkra koncentrálás lehetőségét: szánjunk kellő időt a masszázsra, lehetőleg ne kelljen rögtön utána valahová elrohannunk, legyen időnk "magunkhoz térni" és esetleg meginni egy csésze teát. A már említett élettani hatások mellett a thai masszázs jótékonyan hat a vegetatív idegrendszerre, ezért fájdalomcsillapító hatása is van, és hatékonyan alkalmazható például alvászavarok esetén. Az sem véletlen, hogy masszázs után szó szerint jól érezzük magunkat a bőrünkben, hiszen a vérkeringés felgyorsulása a bőrre is pozitívan hat: feszesebbé, rugalmasabbá válik, pórusaink kitágulnak. A masszázs segíti a méreganyagok kitisztulását a szervezetből, melyet folyadékbevitellel magunk is fokozhatunk.

 

Ellenjavallat: Bár a thai masszázsról elmondható, hogy számos pozitív fizikai és lelki hatással bír, mégis előfordulhat, hogy igénybevétele kifejezetten ellenjavallt. A felgyorsult vér- és nyirokkeringés miatt nem ajánlott nyirokrendszeri és rákos megbetegedésben, magas vérnyomásban és szívelégtelenségben szenvedőknek, csakúgy, mint csontritkulás, súlyosabb visszértágulat, epilepszia, terhesség, bőrgyógyászati problémák (pl. pikkelysömör, szemölcs, sebek), művégtag vagy protézis (pl. csípőprotézis), és pl. csonttörés megléte esetén.

 

Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy egészségügyi problémánk lehetővé teszi-e a masszázs igénybevételét, konzultáljunk kezelőorvosunkkal!

Az egyéni adottságok és az életkor miatt mindenki teste máshogy reagál a masszázsra, mást "bír el", ezt pedig a terapeuták is jól tudják és figyelembe veszik, így tehát mindenki személyre szabott kezelést kap: nem kell tehát attól tartanunk, hogy a masszázs során bármilyen bajunk esik.

    Állítsunk össze edzéstervet!

 

Egyre többen töltik a nyaralást úgynevezett wellness hotelekben, ahol a konditerem használat is benne van a szobafoglalás árában. Érdemes-e kipróbálnunk a gépeket, illetve mire figyeljünk oda?

 

Az eredeti cikk a www.budaorsinaplo.hu oldalon jelent meg 2012. július 9., hétfőn

 

Óva intenék attól mindenkit, hogy szakember tanácsa nélkül álljon neki edzeni – mondja Sólyom Enikő személyi edző. - Aki tudja, hogy a szabadsága alatt szeretne majd sportolni, előtte látogasson meg egy edzőtermet, hiszen a legtöbb helyen akár ingyen elkészítik számára az edzéstervét. Amit helyben ki is próbálhat és az üdülés alatt a már megszokott gyakorlatokat folytathatja. Akinek azonban erre nincs ideje, az a hotelben, üdülőben keressen meg egy trénert, hiszen ahol konditermet működtetnek, ott általában szakképzett edzőt is alkalmaznak. Aki ugyanis az egyes mozgásfajták, edzőgépek használatának az ismerete nélkül, a saját erőnléti állapotát túlértékelve kezd hozzá a testedzéshez, az többet árthat magának, mint amennyit használ.

Az emberek többségét azonban napjainkban nem lebeszélni kell a túlzott edzésről, inkább rábeszélni arra, hogy tegyen valamit önmagáért – szögezi le a tréner. Hozzátéve: - Az emberek többsége valamilyen betegséggel küzd, ami annak köszönhető, hogy szervezetük ellenálló képessége alacsony, és minden apró, szóra sem érdemes vírusok, baktériumok igen figyelemre méltó rombolást hajtanak végre rajtuk. Lépten-nyomon találkozni olyan emberekkel, és főleg olyan fiatalokkal, akiknek hihetetlenül deformált a testtartásuk. Ez nem csak a mozgás hiányát jelenti, hanem azt is, hogy a gerinc menti izmok, illetve a lapockák körüli izmok nem elég erősek ahhoz, hogy helyes pozícióban tartsák a gerincüket. Pedig ha nincs megfelelő testtartásunk, előre esik a vállunk és a mellkasunk, kevesebb helye van a tüdőnknek, csökken a kapacitása, kevesebb az oxigén felvétel, s ez által jócskán csökken a testünk oxigén ellátása. Mindebből az következik, hogy nem tudunk kellőképpen regenerálódni, és minden csak lassan, hosszú idő alatt gyógyul.

Az emberek hajlamosak halogatni a nagy elhatározásokat, még akkor is, ha tudják, hogy alapvetően pozitív változásokat hoz az életükben. A nyár, a szabadság jó alkalom arra, hogy szakítsunk időt önmagunkra.  De figyeljünk arra, mit szabad, főként ha nagyon meleg van!

  • Facebook Globe
  • Google+ Globe

Kapcsolat: 06 20 525 5463   

Műhely: 2040 Budaörs, Clementis L. u. 2.

                                     

rdésed van? Üzenet küldéshez kattints ide IDE

 

Árak >>

Órarendek >>

                                                                                                                                                        © 2013 by Kardoska

bottom of page